Ile trwa psychoterapia?

Ile trwa terapia?To zależy. Czas terapii zależy od wielu czynników, różne są cele, zaburzenia, różne są nurty psychoterapii. Jedno spotkanie zazwyczaj nie wystarcza. Można pracować krótkoterminowo:  kilka spotkań czasem wystarczy do wprowadzenia w życie podstawowych zmian. Psychoterapia, to dłuższy proces zmian, wymaga odpowiednio dłuższego okresu wspólnej pracy, często kilkunastu miesięcy, czasem lat. To od celu klienta, jego gotowości na zmianę i orientacji, w której pracuje razem z terapeutą zależy czas terapii. Klient zawsze może zadecydować o zakończeniu terapii.

Mam klientów, z którymi pracuję kilka sesji. Czasem po paru miesiącach odzywają się znowu i zaczynamy znowu "blok tematyczny" albo dłuższą, głębszą, regularną pracę, by zmiany były trwalsze.

Z innymi osobami jestem w regularnym (najpierw cotygodniowym, potem 2x w miesiącu, potem np. 1w miesiącu) kontakcie. Pamiętajmy, że niektóre zmiany potrzebują czasu by się 'ugruntować'. Niektóre zmiany są jednak tak proste do wprowadzenia! Warto spróbować!

Popular Posts